Miből tudhatod, ha valaki hazudik?
Az emberek közötti kommunikáció során elkerülhetetlen, hogy találkozzunk olyan helyzetekkel, amikor valaki nem mond igazat. Bár a hazugságok felismerése nem mindig egyszerű, bizonyos jelekből lehet következtetni arra, hogy valaki nem mond igazat. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány egyértelmű jelet, amelyek segíthetnek felismerni, ha valaki nem mond igazat nekünk.
Szorongás és feszültség
Aki hazudik, az gyakran érzi magát feszültnek, amit a testbeszéde is tükröz. Ilyen például, ha beszéd közben valaki babrál az ujjaival, rángatózik az arcizma vagy kínosan igyekszik kerülni a szemkontaktust (nem néz a szemünkbe vagy gyakran elkapja a tekintetét). Túlzott szemkontaktus vagy a szemkontaktus kerülése is utalhat a hazugságra.
Szóhasználat és beszédritmus
A beszéd ritmusának és stílusának változása is jelezhet hazugságot. Például, ha valaki túl részletesen mesél el valamit vagy éppen elkezdi elhúzni a szavakat, akkor lehetséges, hogy időt akar nyerni, hiszen éppen most, beszéd közben „szövi a történetet”.
Ellentmondások a beszédben
A hazugságok gyakran kihatnak a testbeszédre. Ha valakinek a szavai nincsenek szinkronban az arcának és a testének kifejezéseivel, az azt jelezheti, hogy valami nincs rendben.
Megismétlés és kitérés
A hazugok gyakran hajlamosak arra, hogy a kérdéseket elismételjék (ezzel is időt nyerve), vagy éppen kitérjenek a válaszadás elől.
Kedves Szülők!
Előre is köszönjük, ha adójuk 1%-ával támogatják iskolánk fenntartóját, a GOURMAND Kereskedelmi, Vendéglátóipari, Idegenforgalmi Szakképzési Alapítványt.
Az Alapítvány adószáma: 18049828-1-41
Megváltozott viselkedési mintázatok
Ha valaki különösebb ok nélkül elkezd furcsán viselkedni (mondjuk zárkózottá válik társaságban, pedig ezelőtt épp ennek az ellenkezője volt jellemző rá), az is utalhat rá, hogy valami miatt szorong (esetleg éppen egy füllentés miatt érez lelkiismeretfurdalást).
Teljes elzárkózás
Aki hazudik, az gyakran hajalmos rá, hogy témát váltson, ha esetleg kezd számára kínossá válni egy beszélgetés vagy kellemetlen kérdéseket szegeznek neki.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a jelek önmagukban nem mindig bizonyítják a hazugságot, és minden helyzet egyedi. A szorongás, a stressz vagy más személyes tényezők szintén befolyásolhatják az emberek viselkedését. A hazugság felismerése tehát csak az egész kommunikációs kontextus figyelembevételével lehetséges. Az empatikus és figyelmes kommunikáció segíthet mélyebben megérteni mások szándékait és érzéseit.
Elérhetőségeink
Telefon: +36-1-4033585, +36-30-1952790
E-mail: info@gourmand-iskola.hu
Cím: 1165 Budapest, Veres Péter út 102.