A vashiány tünetei

Gyakran vagy sápadt, fáradt, levert, nyűgös, és nehezedre esik egy dologra összpontosítani? Órán gyakran elkalandozik a figyelmed, és esetleg még hajhullással is küzdesz? Akkor bizony nem kizárt, hogy vashiányod van, amit viszont nagyon komolyan kell venni, és mielőbbi kezelést igényel, hiszen ha elhanyagolod, abból komoly egészségügyi probléma is származhat! Lássuk a vashiány tüneteit, illetve, hogy milyen élelmiszereket érdemes fogyasztanod, hogy megelőzd ezt az állapotot!

A vashiány tünetei:

 • sápadtság
 • fáradtság
 • levertség
 • kedvetlenség
 • szédülés
 • fejfájás
 • émelygés
 • hajhullás
 • koncentrációs problémák

Miért van szüksége a szervezetünknek vasra?

A vas fontos szerepet játszik a vérképzés folyamatában. Emellett, hozzájárul az izmaink oxigénellátáshoz, és a sejtek energiatermeléséhez; továbbá támogatja az idegrendszer működését. Ha pedig nem vesszük komolyan a vashiányra utaló intő jeleket, és nem pótoljuk a vasat, akkor vashiányos vérszegénység léphet fel, aminek következtében a szervezetünk összeomlik…

Ha vegetáriánus vagy vegán étrendet követsz, akkor nagyon ajánlott számodra a vaspótlás (akár táplálékkiegészítők formájában), hiszen a növényi eredetű ételekből csak kevés vas képes felszívódni (bár természetesen ezek közt is vannak kivételek). Ha teljes körű, változatos az étrended, akkor a nap mint nap fogyasztott élelmiszerekből elvileg elegendő vasnak kell jutnia a szervezetdbe, így ilyen esetben nem szükséges tabletta formájában magadhoz venned.

Összegyűjtöttük neked azokat az élelmiszereket, amelyek jelentős mennyiségben tartalmaznak vasat:

 • vörös húsok (sertéshús, a marhahús, a juhhús, vadhúsok)
 • belsőségek (máj, szív, a tüdő, a velő és a vese)
 • halak (egészséges, de a higanytartalom miatt nem szabad túlzásba esni)
 • tengeri herkentyűk
 • hüvelyesek (szárazbab, zöldbab, lóbab és egyéb babfélék, barna lencse, vörös lencse, sárga lencse, zöldborsó, sárgaborsó, csicseriborsó, szója)
 • tökfélék
 • búzacsíra

Ezeket mindenképpen érdemes beépíteni az étrendedbe, és ügyelni a rendszeres fogyasztásukra. Egy 14-18 év közötti fiú napi vasszükséglete 11 mg, míg a lányoké 15 mg (a menstruáció napjain 18 mg). Ezeket az értékeket kell szem előtt tartani, ha szeretnénk megőrizni a vashiány kialakulását.

Ha vashiányra gyanakszol, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz!

Érdekel a vendéglátás?

Tekintsd meg képzéseinket, vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy ide kattintva add le a jelentkezésed akár most!

Telefon: +36-1-4035504, +36-1-4033585, +36-1-3185064

E-mail: info@gourmand-iskola.hu

Cím: 1165 Budapest, Veres Péter út 102.